AKCJA LATO i ZIMA


Akcja Lato
 
 
Akcja Lato - jest cykliczną forma organizacyjną skierowaną do dzieci w trakcie wakacji. Tego rodzaju propozycje organizowane są przez łącznie pięć tygodni w naszym domu kultury.
 
Forma organizacyjna: Tradycyjnie w pierwszym dniu Akcji Lato, instruktorzy dzielą dzieci na drużyny (3 - 4); drużyny wybierają nazwy i otrzymują tablicę informacyjną, gdzie zamieszczają listę osób należących do danej grupy, wspólną fotografię, herb, hasło lub piosenkę, punktację i inne dokonania. Codzienny program rozpoczynają działania "na dobry początek", w ramach których zaplanowane jest wspólne wykonywanie piosenek, quiz filmowy oraz quiz wiedzy o Lublinie. Cztery razy w tygodniu prezentowany jest film i prowadzone są zajęcia plastyczne, gry i zabawy sprawnościowo-intelektualne, natomiast trzy razy w tygodniu prowadzone są lekcje tańca lub zabawy taneczne, 1 raz w tygodniu - pokaz slideshow poświęcony zabytkowym i ważnym miejscom miasta Lublina, zaś na zakończenie pokaz zdjęć z wakacji.
 
Imprezy artystyczne realizowane są: - przez profesjonalistów (np. spektakle teatralne i muzyczne) jedna w każdym tygodniu - przez instruktorów i dzieci (festiwal młodych talentów, konkurs przebierańców, małe formy teatralne itp...)- jedna w każdym tygodniu Dwa dni w tygodniu przeznaczymy na wycieczki krótsze, realizowane przed projekcjią filmu; planujemy zwiedzanie Lublina, korzystanie z propozycji innych instytucji np. Banku Narodowego czy Urzędu Marszałkowskiego, jeśli są - jak w poprzednich latach - prowadzone. W przypadku deszczu, w miejsce wycieczki realizujemy wyjazd do Magic Parku lub Kids'Club.
 
Wycieczki całodniowe, dłuższe obejmą okolice Lublina i Lubelszczyznę. Te propozycje pokazują dzieciom atrakcyjne i magiczne miejsca naszego regionu, zapewnią kontakt z naturą i zwierzętami. Niektóre z wyjazdów są powtarzane, zwłaszcza te do miejsc, które dzieciom szczególnie podobały się w roku ubiegłym np. ranczo ARKA, stajnia ARIZONA. Inne propozycje to np. wizyta w Wojciechowie, zwiedzanie wieży ariańskiej, warsztaty z masy solnej, oraz wiele innych miejsc. Co roku pojawiają się na obrzeżach Lublina i w regionie, nowe ciekawe oferty, liczymy, że wycieczki będą kierowane do miejsca, które jeszcze dzieci nie poznały. Tradycyjnie proponujemy dzieciom wykonywanie prac domowych tj. przygotowanie tekstów do gazetki KAPRYS wydawanej na zakończenie "Lata w mieście", przygotowywanie kostiumów do konkursu przebierańców itp...
 
Wydarzeniem specjalnym jest Wakacyjna Impreza Plenerowa organizowana na osiedlu im. Stanisława Moniuszki zaplanowana na trzeci tydzień Akcji Lato. Impreza ma charakter rekreacyjny z dużą ilością quizów wiedzy na temat poszczególnych dziedzin kultury oraz tak lubianych przez dzieci dmuchanych zjeżdżalni i zamków, samochodów akumulatorowych czy trampolinek. Impreza plenerowa kończy pierwsze trzy turnusy skupione wokół DDK SM "Czechów", jest natomiast początkiem czterech turnusów tygodniowych, które realizuje Klub Osiedlowy "Miniatura" na osiedlu Paderewskiego.
 
  
Akcja Zima
 
 
Akcja Zima - podobnie jak Akcja Lato jest cykliczną forma organizacyjną, skierowaną do dzieci w trakcie ferii zimowych. Przez 2 tygodnie zajęcia odbywają się w godz. 11:00-16:00. Forma organizacyjna: podobna jak w przypadku Akcji Lato; dzieci zostają podzielone na cztery drużyny, które wybierają nazwy, charakteryzujące określoną wcześniej tematykę. Każda drużyna otrzymuje tablicę informacyjną, gdzie zamieszczona została lista uczestników oraz wspólna fotografia. Pozostawiono też miejsce na punktacje w drużynowych imprezach konkursowych.
 
Również podczas Akcji Zima dzieci zaproszone są do współredagowania gazety "KAPRYS" tj. pisania tekstów i wierszy, komentarzy filmowych, przygotowania rebusów, krzyżówek, zagadek, rysowania rysunków itp... Każdy dzień rozpoczyna się od działań "na dobry początek" czyli wspólnego tańca i piosenki, kolejny stały punkt programu to konkursy filmowe dotyczące utworów obejrzanych poprzedniego dnia. Każdego dnia dzieci uczestniczą w spektaklu filmowym. Wzbogaca to ich wiedzę na temat filmu(czy tez filmu animowanego). Odczucia oraz wrażenia po obejrzeniu filmu, mogą wyrazić na stronach gazety "KAPRYS", oraz w publicznych wystąpieniach. Po filmie odbywają się lekcje tańca lub zabawy taneczne w myśl zasady naprzemiennego prowadzenia zajęć ruchowych i koncepcyjnych, aby uczestnicy odnieśli największe korzyści z programu.
Dużą atrakcją są zajęcia plastyczne. Poza malowaniem herbów drużyn oraz portretów ulubionych postaci filmowych, dzieci poznają nowe formy działalności plastycznej, jak np. wycinanka, rysunek czy tez origami. Duża popularnością wśród dzieci cieszą się także prezentacje w ramach festiwalu młodych talentów w kategorii tanecznej, wokalnej teatralnej, recytatorskiej, czy też sportowej. Równie dużo emocji dostarcza konkurs przebierańców. W każdy piątek realizowane są wyjazdy na spektakle do Teatru Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena.
 
Od roku 2010 prowadzimy współpracę z stowarzyszeniem AIESEC, które realizuje projekt warsztatów międzynarodowych "Across the Skyline". W ramach projektu dzieci spotykają się z gośćmi z różnych krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej jak również państw sąsiadujących z Polską. Międzynarodowe potkania rozwijają wyobraźnię, kształcą, przybliżają kulturę dalekich i egzotycznych krajów.
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz