piątek, 4 listopada 2016

Sobota - 5 listopada w naszym kinie


godz. 15:30  YONA Izrael 2014 reżyseria: Nir BERGMAN, obsada: Naomi Levov Shalom Michaelshwilli (100’)Yona Wallach to niezwykle ważna postać dla izraelskiej kultury. Kontrowersyjna poetka w latach 60. stała się głosem swojego pokolenia, a jej bezkompromisowa twórczość i odwaga do dziś inspiruje młodych buntowników.
“Yona” Nira Bergmana stanowi próbę przedstawienia skomplikowanego portretu psychologicznego kobiety, która balansowała na granicy dwóch światów: realnego i tego, w którym znaczenie miało tylko słowo pisane. Otoczona przez samych mężczyzn walczyła o swoją pozycję i prawo do publikacji. Słowa, które padają w filmie: “najpierw poetka, potem kobieta”, obrazują tragizm bohaterki, która przez swój pęd do sukcesu naraziła się na niezrozumienie i odrzucenie.

godz. 17:30   CAROL Wielka Brytania/USA 2015 reżyseria: Todd HAYNES obsada: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Kyle Chandler (118’)   
                      
„Carol” jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film otrzymał w tym roku pięć nominacji do Złotych Globów, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz