piątek, 10 lutego 2017

DOBRE KINO w sobotę 11 lutego 2017
kino  abc     godz. 15:30              TANCERKA
dkf  “16”     godz. 17:30              GIMME DANGER

TANCERKA  Francja 2016    reżyseria: Stephanie Di Giusto obsada: Soko, Lily-Rose Depp (108’)

Tytułowa bohaterka fabularnego debiutu francuskiej reżyserki Stephanie Di Giusto to Loie Fuller. Żyjąca na przełomie XIX i XX wieku Amerykanka była pionierką tańca nowoczesnego: stworzyła tzw. taniec serpentynowy - tańczyła na scenie w zwiewnych kostiumach, których ruch, kształty fałd i załamania materiału przypominały kielich rozwijającego się kwiatu. Jej choreografię dopełniało sceniczne światło elektryczne, którego pewne rozwiązania opatentowała.

Poznajemy Loie w momencie dla niej przełomowym: to lata dziewięćdziesiąte XIX wieku; jako młoda kobieta opuszcza rodzinne strony.
„Tancerka" to historia żywo, namiętnie opowiedziana, sfotografowana z werwą i lekkością, dynamicznie zmontowana.
Di Giusto zaskakuje widza, oczarowuje go - nie boi się egzaltacji, tkliwości, wie, że środki te, wykorzystane z pasją, mają w sobie siłę, niczym - zbudowwane na podobnych rejestrach - pojawiające się w filmie fragmenty kompozycji Maxa Richtera.

GIMME DANGER  USA 2016    reżyseria:  Jim Jarmuch występują: Iggy Pop, Ron Asheton, Danny Fields (108’)

Biograficzny schemat „od wzlotu do upadku” wciąż ma się dobrze w kinie, więc otwarcie dokumentu Jima Jarmuscha może zaskoczyć. Historia Iggy’ego Popa (naprawdę Jamesa Osterberga) i The Stooges zaczyna się bowiem tutaj od rozpadu zespołu, który przeleciał jak meteoryt przez amerykańską scenę muzyczną, dokonał rewolucji owocującej później chociażby rozkwitem punku, poniósł klęskę komercyjną i popadł w niesławę.
Bohaterem prologu, oprócz Iggy’ego Popa, jest jednak również sam Jarmusch. Reżyser pojawia się, by zaordynować uruchomienie kamer i rozpocząć rozmowę, którą Iggy wydaje się na początku nieco skonsternowany.

Głównie jednak dba Jarmusch o to, żeby w filmie znalazło się jak najwięcej Iggy’ego i muzyki, choć to nie piosenki, a słowa głównego bohatera nadają opowieści rytm i ton.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz